| Manufacturer Part Number: | FSV20120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO277-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FSV20120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FSV20120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FSV20120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FSV20120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FSV20120V is new and unused, you can buy FSV20120V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FSV20120V.
| B250C800DM-E3/45 | DIODE BRIDGE 0.9A 400V 6DIP | B250C800DM-E3/45.pdf | |
| MBR40H45CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-220-3 | MBR40H45CT-E3/45.pdf | |
| SDHD5KM | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 5000V (5kV) 1A Through Hole Module | SDHD5KM.pdf | |
| VS-SD1553C18S20K | Diode Standard 1800V (1.8kV) 1825A Clamp On DO-200AC, K-PUK | VS-SD1553C18S20K.pdf | |
| XP0431400L | TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 | XP0431400L.pdf | |
| 8N3SV75KC-0102CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0102CDI8.pdf | |
| 8N4SV76LC-0145CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0145CDI.pdf | |
| X9C103SIZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9C103SIZ.pdf | |
| EP20K200CF484C9 | IC FPGA 376 I/O 484FBGA | EP20K200CF484C9.pdf | |
| CD74ACT245M | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74ACT245M.pdf | |
| M74HCT125TTR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | M74HCT125TTR.pdf | |
| CD74HC195M96 | IC 4-BIT ACCESS REGISTER 16SOIC | CD74HC195M96.pdf | |
| BQ2084DBT | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2084DBT.pdf | |
| NCP5424DR2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | NCP5424DR2G.pdf |