| Manufacturer Part Number: | FZT790A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 3A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FZT790A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FZT790A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 750mV @ 50mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 10mA, 2V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FZT790A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FZT790A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FZT790A is new and unused, you can buy FZT790A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FZT790A.
| D6025LTP | DIODE GEN PURP 600V 15.9A TO220 | D6025LTP.pdf | |
| CZRF27VB-HF | Zener Diode 27V 200mW ±2% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF27VB-HF.pdf | |
| PN5138_D26Z | TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 | PN5138_D26Z.pdf | |
| PSMN7R8-120PSQ | MOSFET N-CH 120V 70A TO-220AB | PSMN7R8-120PSQ.pdf | |
| IRF3717PBF | MOSFET N-CH 20V 20A 8-SOIC | IRF3717PBF.pdf | |
| CS5512-BSZ | 20 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-SOIC | CS5512-BSZ.pdf | |
| DSPIC33FJ32MC202-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP | DSPIC33FJ32MC202-I/SS.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC204-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ64MC204-E/PT.pdf | |
| SPC564L60L3BCOQR | e200z4d SPC56xL Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC564L60L3BCOQR.pdf | |
| SI3216-C-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216-C-GM.pdf | |
| MAX437EPA | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | MAX437EPA.pdf | |
| AD532JDZ | Analog Multiplier/Divider 4-Quadrant 14-CDIP | AD532JDZ.pdf | |
| SN74AHC04QPWRG4Q1 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74AHC04QPWRG4Q1.pdf | |
| DM74ALS804AWM | NAND Gate IC 6 Channel 20-SOIC | DM74ALS804AWM.pdf | |
| RMLV0816BGSA-4S2#AA0 | 8MB 3V ADV.SRAM X16 TSOP48 45NS | RMLV0816BGSA-4S2#AA0.pdf |