| Manufacturer Part Number: | GBPC1202W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9141 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 200V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1202W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1202W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1202W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1202W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1202W is new and unused, you can buy GBPC1202W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1202W.
| MRA4007T3G | DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA | MRA4007T3G.pdf | |
| BYG23T-M3/TR3 | DIODE AVALANCHE 1300V 1A DO214AC | BYG23T-M3/TR3.pdf | |
| UFS360JE3/TR13 | Diode Standard 600V 3A Surface Mount DO-214AB | UFS360JE3/TR13.pdf | |
| BZT52C3V3S-TP | Zener Diode 3.3V 200mW ±6% Surface Mount SOD-323 | BZT52C3V3S-TP.pdf | |
| JANTXV1N4990 | Zener Diode 220V 5W ±5% Through Hole E, Axial | JANTXV1N4990.pdf | |
| JANTX1N3017DUR-1 | Zener Diode 7.5V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N3017DUR-1.pdf | |
| PH3135-65M | RF Transistor NPN 65V 7.7A 65W | PH3135-65M.pdf | |
| MPS8099RLRAG | TRANS NPN 80V 0.5A TO92 | MPS8099RLRAG.pdf | |
| 8N3SV76KC-0120CDI8 | VCXO IC 166.6667MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0120CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-0080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0080CDI.pdf | |
| AD21478WYCPZ1A02 | SHARC PROCESSOR 200MHZ | AD21478WYCPZ1A02.pdf | |
| R5F56316DDLJ#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) | R5F56316DDLJ#U0.pdf | |
| PIC18F26K22-E/SP | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18F26K22-E/SP.pdf | |
| MB90F912BSPMC-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90910 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F912BSPMC-GSE1.pdf | |
| KMPC880VR80 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 357-PBGA (25x25) | KMPC880VR80.pdf |