| Manufacturer Part Number: | GBPC1206W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9056 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 600V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1206W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1206W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1206W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1206W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1206W is new and unused, you can buy GBPC1206W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1206W.
| STPSC10H065D | DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC | STPSC10H065D.pdf | |
| BZX84B6V2-E3-08 | Zener Diode 6.2V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B6V2-E3-08.pdf | |
| ATF1504ASVL-20JU44 | IC CPLD 64MC 20NS 44PLCC | ATF1504ASVL-20JU44.pdf | |
| PIC16C621A-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C621A-20E/SS.pdf | |
| MAX3238IPWR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3238IPWR.pdf | |
| PTN36242LBS,518 | Buffer, ReDriver 2 Channel 32-HVQFN | PTN36242LBS,518.pdf | |
| AD8671ARM-R2 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8671ARM-R2.pdf | |
| 74AUP1G06SE-7 | Inverter IC 1 Channel Open Drain SOT-353 | 74AUP1G06SE-7.pdf | |
| SN74ALS873BNT | D-Type Transparent Latch 2 Channel 4:4 IC Tri-State 24-PDIP | SN74ALS873BNT.pdf | |
| LT3791MPFE#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 38-TSSOP-EP | LT3791MPFE#TRPBF.pdf | |
| S-80133ALMC-JAST2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80133ALMC-JAST2G.pdf | |
| XC6122D449ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D449ER-G.pdf | |
| MAX825MEXK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-5 | MAX825MEXK+T.pdf | |
| MAX6855UK19D1+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6855UK19D1+T.pdf | |
| UA78M05IDCYG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA SOT-223-4 | UA78M05IDCYG3.pdf |