| Manufacturer Part Number: | GBPC1502W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 200V 15A GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1502W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1502W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1502W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1502W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of GBPC1502W is new and unused, you can buy GBPC1502W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1502W.
| BZX84J-C27,135 | Zener Diode 27V 550mW ±5% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-C27,135.pdf | |
| MLO140-12IO7 | SCR Module 1200V 90A 1-Phase Controller - SCR/Diode Chassis Mount Module | MLO140-12IO7.pdf | |
| MAC228A8G | TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB | MAC228A8G.pdf | |
| IRFP27N60K | MOSFET N-CH 600V 27A TO-247AC | IRFP27N60K.pdf | |
| 2SK2740 | MOSFET N-CH 600V 7A TO-220FN | 2SK2740.pdf | |
| TMS320C31PQL80 | IC DSP 132-BQFP | TMS320C31PQL80.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9036 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9036.pdf | |
| 89H24NT24G2ZBHLI | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H24NT24G2ZBHLI.pdf | |
| SN74AUP1G126DRLR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-5 | SN74AUP1G126DRLR.pdf | |
| W25Q40BWSSIG TR | IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC | W25Q40BWSSIG TR.pdf | |
| UC2842BNG | Converter Offline Flyback Topology Up to 500kHz 8-PDIP | UC2842BNG.pdf | |
| BQ2083DBTR-V1P2G4 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2083DBTR-V1P2G4.pdf | |
| LP3972SQE-I514 | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3972SQE-I514.pdf | |
| TL431BILPR | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | TL431BILPR.pdf |