| Manufacturer Part Number: | GBPC1506W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9362 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 15A 600V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1506W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1506W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1506W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1506W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1506W is new and unused, you can buy GBPC1506W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1506W.
| VS-8ETL06STRRPBF | Diode Standard 600V 8A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-8ETL06STRRPBF.pdf | |
| T607081574BT | SCR 800V 235A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T607081574BT.pdf | |
| ISL22511UFB8Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Pushbutton Interface 8-SOIC | ISL22511UFB8Z.pdf | |
| ADAU1401AWBSTZ-RL | IC AUDIO PROC 28/56BIT 48LQFP | ADAU1401AWBSTZ-RL.pdf | |
| MSC8256TVT800B | IC PROCESSOR 6-CORE 783FCBGA | MSC8256TVT800B.pdf | |
| EP3C40F484C6 | IC FPGA 331 I/O 484FBGA | EP3C40F484C6.pdf | |
| 10M04DCF256I7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M04DCF256I7G.pdf | |
| DF2329VF25IV | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 384KB (384K x 8) FLASH 128-QFP (14x20) | DF2329VF25IV.pdf | |
| Z84C2006VEC00TR | I/O Controller Interface 44-PLCC | Z84C2006VEC00TR.pdf | |
| TLV1702AIDGK | Comparator General Purpose Open Collector 8-VSSOP | TLV1702AIDGK.pdf | |
| CD74AC244M | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74AC244M.pdf | |
| 74HC75DB,118 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 2:2 IC Differential 16-SSOP | 74HC75DB,118.pdf | |
| 71016S15PHG | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | 71016S15PHG.pdf | |
| IS45S32200E-7TLA1-TR | IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP | IS45S32200E-7TLA1-TR.pdf | |
| P9028-0AWGI8 | Wireless Power Receiver PMIC 36-WLCSP (3.1x2.9) | P9028-0AWGI8.pdf |