| Manufacturer Part Number: | GBPC1508W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9060 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 15A 800V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1508W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1508W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1508W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1508W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1508W is new and unused, you can buy GBPC1508W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1508W.
| IRKE91/10A | Diode Standard 1000V (1kV) 100A Chassis Mount ADD-A-PAK® | IRKE91/10A.pdf | |
| KSD1616YBU | TRANS NPN 50V 1A TO-92 | KSD1616YBU.pdf | |
| LTC2321IUFD-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2321IUFD-12#PBF.pdf | |
| R4F2472VBR34DV | H8S/2600 H8® H8S/2400 Microcontroller IC 16-Bit 34MHz 512KB (512K x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R4F2472VBR34DV.pdf | |
| MAX308EUE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | MAX308EUE+.pdf | |
| LT1112S8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1112S8#PBF.pdf | |
| OPA363AID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA363AID.pdf | |
| 74ACT16651DL | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ACT16651DL.pdf | |
| IDT71V416VS15PHI | IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP | IDT71V416VS15PHI.pdf | |
| UCC2917DG4 | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-SOIC | UCC2917DG4.pdf | |
| S-80921CNPF-G8RTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80921CNPF-G8RTFG.pdf | |
| RT9161A-50GX | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SOT-89-3 | RT9161A-50GX.pdf | |
| LP3990SD-2.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-WSON (3x3) | LP3990SD-2.8/NOPB.pdf | |
| LD6815TD/21H,125 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA 5-TSOP | LD6815TD/21H,125.pdf |