| Manufacturer Part Number: | GBPC3501W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9250 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 35A 100V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC3501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC3501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC3501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC3501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC3501W is new and unused, you can buy GBPC3501W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC3501W.
| SMBJ4734AE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4734AE3/TR13.pdf | |
| LTC2635CUD-LMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN (3x3) | LTC2635CUD-LMI12#TRPBF.pdf | |
| MSP430FG6425IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430FG6425IPZR.pdf | |
| MAX4614ESD | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-SOIC | MAX4614ESD.pdf | |
| AD9632ARZ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD9632ARZ.pdf | |
| SN74AUP1G126YZPR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUP1G126YZPR.pdf | |
| MC74AC161MG | IC COUNTER SYNC BINARY 16SOEIAJ | MC74AC161MG.pdf | |
| SN74AUC1G32YZPR | OR Gate IC 1 Channel 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUC1G32YZPR.pdf | |
| L9455 | - Voltage Regulator IC | L9455.pdf |