| Manufacturer Part Number: | IRKC56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 800V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKC56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKC56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKC56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKC56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKC56/08A is new and unused, you can buy IRKC56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKC56/08A.
| RS1B-13 | Diode Standard 100V 1A Surface Mount SMA | RS1B-13.pdf | |
| VS-150SQ040 | Diode Schottky 40V 15A Through Hole DO-204AR | VS-150SQ040.pdf | |
| BZX84J-B5V6,115 | Zener Diode 5.6V 550mW ±2% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-B5V6,115.pdf | |
| JAN1N759C-1 | Zener Diode 12V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | JAN1N759C-1.pdf | |
| JANTX1N4468US | Zener Diode 13V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTX1N4468US.pdf | |
| TS88915TVW100 | IC CLK BUF CPU 100MHZ 1CIRC | TS88915TVW100.pdf | |
| XC95144-10PQG100C | IC CPLD 144MC 10NS 100QFP | XC95144-10PQG100C.pdf | |
| AGL1000V2-CS281 | IC FPGA 215 I/O 281CSP | AGL1000V2-CS281.pdf | |
| XC4005XL-2PC84I | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4005XL-2PC84I.pdf | |
| Z8S18020VEC00TR | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 20MHz 68-PLCC | Z8S18020VEC00TR.pdf | |
| MPC8349CVVAGDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8349CVVAGDB.pdf | |
| SI3200-G-FSR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 16-SOIC | SI3200-G-FSR.pdf | |
| STA533WF13TR | Amplifier IC 4 Half Bridge Class AB PowerSSO-36 | STA533WF13TR.pdf | |
| OPA734AIDBVTG4 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | OPA734AIDBVTG4.pdf | |
| OPA4743UA/2K5G4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4743UA/2K5G4.pdf |