| Manufacturer Part Number: | IRKC71/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 80A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKC71/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKC71/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKC71/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKC71/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKC71/06A is new and unused, you can buy IRKC71/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKC71/06A.
| BAS 70-04 B5003 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS 70-04 B5003.pdf | |
| S3KB | DIODE GP 800V 3A SMB | S3KB.pdf | |
| PDTA115EM,315 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 | PDTA115EM,315.pdf | |
| IRLR7807ZCTRRP | MOSFET N-CH 30V 43A DPAK | IRLR7807ZCTRRP.pdf | |
| NB2309AI1HDTR2G | IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-TSSOP | NB2309AI1HDTR2G.pdf | |
| TLV5580IPW | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | TLV5580IPW.pdf | |
| XC4020E-1HQ240C | IC FPGA 193 I/O 240HQFP | XC4020E-1HQ240C.pdf | |
| R5F213G6MNNP#U0 | R8C R8C/3x/3GM Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F213G6MNNP#U0.pdf | |
| TAS5614LADDVR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 44-HTSSOP | TAS5614LADDVR.pdf | |
| SIP43102DLP-T1-E3 | IC DUAL POWER SWITCH 44MLP | SIP43102DLP-T1-E3.pdf | |
| ZR2431Z01TA | Shunt Voltage Reference IC 15V ±1% 25mA TO-243AA | ZR2431Z01TA.pdf | |
| TDA8133 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 5.1V, 8V 750mA 9-SIP | TDA8133.pdf |