| Manufacturer Part Number: | IRKC71/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 800V 80A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKC71/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKC71/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKC71/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKC71/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKC71/08A is new and unused, you can buy IRKC71/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKC71/08A.
| UPR10/TR7 | Diode Standard 100V 2.5A Surface Mount DO-216 | UPR10/TR7.pdf | |
| APT38F80B2 | MOSFET N-CH 800V 41A T-MAX | APT38F80B2.pdf | |
| A14100A-PG257B | IC FPGA 228 I/O 257CPGA | A14100A-PG257B.pdf | |
| PIC24HJ64GP206AT-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24HJ64GP206AT-I/PT.pdf | |
| SN74CBTLV3861DWR | Bus Switch 10 x 1:1 24-SOIC | SN74CBTLV3861DWR.pdf | |
| 24C02CT-I/MNY | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN | 24C02CT-I/MNY.pdf | |
| XC6123E546ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E546ER-G.pdf | |
| MAX6385XS36D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS36D2-T.pdf | |
| LTC3890IUH#TRPBF | Buck, SEPIC Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3890IUH#TRPBF.pdf | |
| LT1764EQ-1.8#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 3A 5-DDPAK | LT1764EQ-1.8#PBF.pdf | |
| MIC5202-3.0YM-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA 8-SOIC | MIC5202-3.0YM-TR.pdf |