| Manufacturer Part Number: | IRKC91/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKC91/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKC91/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 400V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKC91/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKC91/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKC91/04A is new and unused, you can buy IRKC91/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKC91/04A.
| VS-MBRA140TRPBF | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA | VS-MBRA140TRPBF.pdf | |
| MBRS360T3 | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount SMC | MBRS360T3.pdf | |
| IPD30N06S2-15 | MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 | IPD30N06S2-15.pdf | |
| 8N3Q001LG-0145CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 200MHz, 333MHz, 400MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0145CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0112CDI | VCXO IC 156.25MHz, 161.1328MHz, 156.25MHz, 161.1328MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0112CDI.pdf | |
| R5F61662N50FPV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F61662N50FPV.pdf | |
| R5F10RLAANB#U0 | RL78 RL78/L12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F10RLAANB#U0.pdf | |
| R5F100EADNA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F100EADNA#U0.pdf | |
| LM293ADRG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293ADRG4.pdf | |
| MAX6340UK31+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | MAX6340UK31+T.pdf | |
| ISL6131IR | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 24-VQFN | ISL6131IR.pdf | |
| FAN2510S25X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-23-5 | FAN2510S25X.pdf |