| Manufacturer Part Number: | IRKD56/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 400V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKD56/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKD56/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 400V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKD56/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKD56/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKD56/04A is new and unused, you can buy IRKD56/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKD56/04A.
| MURB1620CTRT4G | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MURB1620CTRT4G.pdf | |
| FEPE16DT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 16A Through Hole TO-220-3 | FEPE16DT-E3/45.pdf | |
| MBRF600200R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 200V 300A Chassis Mount TO-244AB | MBRF600200R.pdf | |
| 5820SMGE3/TR13 | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount DO-215AB | 5820SMGE3/TR13.pdf | |
| BB135,115 | DIODE UHF VAR CAP 30V SOD323 | BB135,115.pdf | |
| BZV55C13-TP | Zener Diode 13V 500mW ±6% Surface Mount Mini MELF | BZV55C13-TP.pdf | |
| BZX384B3V6-E3-08 | Zener Diode 3.6V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B3V6-E3-08.pdf | |
| TIC253N-S | TRIAC 800V 20A SOT93 | TIC253N-S.pdf | |
| BLF7G24L-100,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.3GHz ~ 2.4GHz 18dB 20W LDMOST | BLF7G24L-100,112.pdf | |
| BUK6213-30A,118 | MOSFET N-CH 30V 55A DPAK | BUK6213-30A,118.pdf | |
| 8N3QV01LG-1150CDI | VCXO IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1150CDI.pdf | |
| DS1556WP-120+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128KB Parallel 34-PowerCap™ Module | DS1556WP-120+.pdf | |
| AD9628BCPZ-105 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9628BCPZ-105.pdf | |
| LTC2635HUD-HMI10#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2635HUD-HMI10#PBF.pdf | |
| UPD70F3800K8-4B4-AX | V850ES V850ES/Jx3-L Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | UPD70F3800K8-4B4-AX.pdf |