| Manufacturer Part Number: | IRKD56/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKD56/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKD56/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKD56/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKD56/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKD56/06A is new and unused, you can buy IRKD56/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKD56/06A.
| MAZ31000ML | Zener Diode 10V 200mW ±6% Surface Mount Mini3-G1 | MAZ31000ML.pdf | |
| IXGF20N300 | IGBT 3000V 22A 100W Through Hole ISOPLUS i4-PAC™ | IXGF20N300.pdf | |
| 8N4QV01FG-1015CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 187.5MHz, 200MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1015CDI8.pdf | |
| EP3SL150F1152C4L | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SL150F1152C4L.pdf | |
| ST7FLITE25F2B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FLITE25F2B6.pdf | |
| PIC16F720-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F720-E/SO.pdf | |
| MB89637RPFR-G-1370-BNDE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPFR-G-1370-BNDE1.pdf | |
| MB90F543GSPF-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GS.pdf | |
| TS3USB30EDGSR | IC USB SWITCH SGL 1X2 10MSOP | TS3USB30EDGSR.pdf | |
| LT6108IDCB-1#TRPBF | Amplifier, Comparator, Reference IC Current Sensing, Power Management 8-DFN (2x3) | LT6108IDCB-1#TRPBF.pdf | |
| MAX6618AUB+T | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 400kbps 10-uMAX | MAX6618AUB+T.pdf | |
| AS4C16M16SA-6BAN | IC SDRAM 16MX16 166MHZ 54TFBGA | AS4C16M16SA-6BAN.pdf | |
| MX29GL512FDT2I-12G | IC FLASH 512MBIT 120NS 56TSOP | MX29GL512FDT2I-12G.pdf | |
| 70V639S10BF | IC SRAM 2.25MBIT 10NS 208CABGA | 70V639S10BF.pdf | |
| S-1315C27-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA SOT-23-5 | S-1315C27-M5T1U3.pdf |