| Manufacturer Part Number: | IRKD56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 800V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKD56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKD56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKD56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKD56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKD56/08A is new and unused, you can buy IRKD56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKD56/08A.
| VS-12TQ045SHM3 | Diode Schottky 45V 15A Surface Mount D2PAK | VS-12TQ045SHM3.pdf | |
| SMP1304-027LF | RF Diode PIN - 2 Pair CA + CC 200V 250mW SOT-5 | SMP1304-027LF.pdf | |
| DMP2035UTS-13 | MOSFET 2P-CH 20V 6.04A 8TSSOP | DMP2035UTS-13.pdf | |
| 2N5486_D27Z | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 400MHz TO-92-3 | 2N5486_D27Z.pdf | |
| PTFA240451E V1 R250 | RF Mosfet LDMOS 28V 450mA 2.48GHz 14dB 45W H-30265-2 | PTFA240451E V1 R250.pdf | |
| FDMA291P | MOSFET P-CH 20V 6.6A MFET 2X2 | FDMA291P.pdf | |
| LTC2498HUHF#TRPBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 38-QFN (5x7) | LTC2498HUHF#TRPBF.pdf | |
| AD7472ARU-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-TSSOP | AD7472ARU-REEL.pdf | |
| EP4SE360H29I4 | IC FPGA 488 I/O 780HBGA | EP4SE360H29I4.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-178E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-178E1.pdf | |
| MPC8323ECVRADDCA | PowerPC e300c2 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8323ECVRADDCA.pdf | |
| PCI7410GHK | PCI CardBus Controller IEEE 1394-1995, 1394a-2000, OHCI, Firewire™, i.Link™ PCI Interface 209-BGA MICROSTAR (16x16) | PCI7410GHK.pdf | |
| THS4222DG4 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | THS4222DG4.pdf | |
| 8V16245AMDLREPG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 8V16245AMDLREPG4.pdf | |
| SN74AHC86NE4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-PDIP | SN74AHC86NE4.pdf |