| Manufacturer Part Number: | IRKD71/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 80A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKD71/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKD71/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKD71/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKD71/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKD71/06A is new and unused, you can buy IRKD71/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKD71/06A.
| 1PMT5951CE3/TR7 | Zener Diode 120V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5951CE3/TR7.pdf | |
| BZX284-B22,115 | Zener Diode 22V 400mW ±2% Surface Mount SOD2 | BZX284-B22,115.pdf | |
| T507104084AQ | SCR 1000V 63A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507104084AQ.pdf | |
| MMBF5461 | JFET P-Channel 40V 2mA @ 15V 225mW Surface Mount SOT-23-3 | MMBF5461.pdf | |
| CMPF4416A TR | JFET N-Channel 35V 5mA @ 15V 350mW Surface Mount SOT-23 | CMPF4416A TR.pdf | |
| ISL12029IV27Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ISL12029IV27Z.pdf | |
| R5F563T6EDFL#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH | R5F563T6EDFL#V0.pdf | |
| ISL54001IRTZ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-TQFN (4x4) | ISL54001IRTZ.pdf | |
| RC4560IP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | RC4560IP.pdf | |
| THS4211DGNR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4211DGNR.pdf | |
| MC74VHCT132ADR2 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | MC74VHCT132ADR2.pdf | |
| AS7C4096A-20TCNTR | IC SRAM 4M 512X8 44TSOP | AS7C4096A-20TCNTR.pdf | |
| CY7C1355C-133AXCT | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1355C-133AXCT.pdf | |
| IR2D20U | LED Driver IC 24 Output Linear Shift Register 30mA 52-HQFN (7.2x7.2) | IR2D20U.pdf | |
| XC61GN2702HR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC61GN2702HR-G.pdf |