| Manufacturer Part Number: | IRKD71/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 800V 80A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKD71/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKD71/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKD71/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKD71/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKD71/08A is new and unused, you can buy IRKD71/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKD71/08A.
| BCR116E6433HTMA1 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 | BCR116E6433HTMA1.pdf | |
| IXFX220N17T2 | MOSFET N-CH 170V 220A PLUS247 | IXFX220N17T2.pdf | |
| DSPIC33EV128GM002-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EV128GM002-I/MM.pdf | |
| SPC5643LFF2MLQ1R | e200z4 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5643LFF2MLQ1R.pdf | |
| MB90F543GSPF-GS-9003 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GS-9003.pdf | |
| PCF51JM64VLH | Coldfire V1 MCF51JM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | PCF51JM64VLH.pdf | |
| NCS2500SQT2G | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SC-70-5 | NCS2500SQT2G.pdf | |
| PI5C3305LE | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | PI5C3305LE.pdf | |
| ISL6446IAZ-T7A | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) 100kHz ~ 2.6MHz 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | ISL6446IAZ-T7A.pdf |