| Manufacturer Part Number: | IRKE56/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 60A Chassis Mount ADD-A-PAK® |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKE56/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKE56/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (2) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKE56/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKE56/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKE56/12A is new and unused, you can buy IRKE56/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKE56/12A.
| SI4418DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 200V 2.3A 8-SOIC | SI4418DY-T1-GE3.pdf | |
| CY2314ANZSXC-1T | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | CY2314ANZSXC-1T.pdf | |
| X9116WM8I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9116WM8I-2.7T1.pdf | |
| ADG904BRUZ-R | 1 Circuit IC Switch 4:1 20-TSSOP | ADG904BRUZ-R.pdf | |
| LTC1518IS#TRPBF | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | LTC1518IS#TRPBF.pdf | |
| CY7C1007BN-15VXCT | IC SRAM 1MBIT 15NS 28SOJ | CY7C1007BN-15VXCT.pdf | |
| XC6124D739ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D739ER-G.pdf | |
| X5043S8Z-2.7AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5043S8Z-2.7AT1.pdf | |
| LM3411AM5-3.3/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA SC-74A, SOT-753 | LM3411AM5-3.3/NOPB.pdf | |
| LM4040BIM3X-10 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040BIM3X-10.pdf | |
| ADP1873ARMZ-0.6-R7 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | ADP1873ARMZ-0.6-R7.pdf |