| Manufacturer Part Number: | IRKH105/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 235A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH105/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH105/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH105/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH105/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH105/08A is new and unused, you can buy IRKH105/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH105/08A.
| SBR15A30SP5-13 | DIODE SBR 30V 15A POWERDI5 | SBR15A30SP5-13.pdf | |
| BYW85TR | Diode Avalanche 800V 3A Through Hole SOD-64 | BYW85TR.pdf | |
| BZX84J-C7V5,115 | Zener Diode 7.5V 550mW ±5% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-C7V5,115.pdf | |
| BZT52C51-G3-08 | Zener Diode 51V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C51-G3-08.pdf | |
| Q6008VH4 | TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251 | Q6008VH4.pdf | |
| BC212LB_D74Z | TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 | BC212LB_D74Z.pdf | |
| FDS6982 | MOSFET 2N-CH 30V 6.3A/8.6A 8SOIC | FDS6982.pdf | |
| AUIRL1404Z | MOSFET N-CH 40V 160A TO220AB | AUIRL1404Z.pdf | |
| LTC6991IS6#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 29.1µHz ~ 977Hz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6991IS6#TRMPBF.pdf | |
| XC6VSX315T-2FF1156C | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VSX315T-2FF1156C.pdf | |
| A3PE1500-1FGG484I | IC FPGA 280 I/O 484FBGA | A3PE1500-1FGG484I.pdf | |
| CY7C4255-10AC | IC DEEP SYNC FIFO 8KX18 64LQFP | CY7C4255-10AC.pdf | |
| S25FL132K0XMFA010 | IC FLASH 32MBIT SPI CMOS 8SOIC | S25FL132K0XMFA010.pdf | |
| XC6124F717ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F717ER-G.pdf | |
| SE98ATP,547 | Temp Monitoring System (Sensor) -40°C ~ 125°C Internal Sensor I²C/SMBus Output 8-HWSON (2x3) | SE98ATP,547.pdf |