| Manufacturer Part Number: | IRKH26/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH26/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH26/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH26/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH26/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH26/06A is new and unused, you can buy IRKH26/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH26/06A.
| 12TQ150 | DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO220AC | 12TQ150.pdf | |
| STH400N4F6-6 | MOSFET N-CH 40V 180A H2PAK-6 | STH400N4F6-6.pdf | |
| A10V20B-VQG80C | IC FPGA 69 I/O 80VQFP | A10V20B-VQG80C.pdf | |
| ATTINY12-8SC | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-SOIC | ATTINY12-8SC.pdf | |
| Z86E7216FSC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-QFP (10x10) | Z86E7216FSC00TR.pdf | |
| ZLP12840S2028G | Z8 LXM Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 128KB (128K x 8) OTP 20-SOIC | ZLP12840S2028G.pdf | |
| CY8C20647-24LQXIT | IC CAPSENCE 16K FLASH 48QFN | CY8C20647-24LQXIT.pdf | |
| HD3SS3411TRWARQ1 | 1 Circuit IC Switch 2:1 8 Ohm 14-WQFN (3.5x3.5) | HD3SS3411TRWARQ1.pdf | |
| M74HCT4851ADTR2G | 1 Circuit IC Switch 8:1 400 Ohm 16-TSSOP | M74HCT4851ADTR2G.pdf | |
| TW2974-LA1-CR | IC VIDEO DECODER 128LQFP | TW2974-LA1-CR.pdf | |
| SN74BCT757N | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Open Collector Output 20-PDIP | SN74BCT757N.pdf | |
| IDT72T40118L10BB | IC FIFO DDR/SDR 10NS 208-BGA | IDT72T40118L10BB.pdf | |
| MC10H123P | NOR Gate IC 3 Channel 16-PDIP | MC10H123P.pdf | |
| SY100EL56VZI TR | Differential Digital Multiplexer 2 x 2:1 20-SOIC W | SY100EL56VZI TR.pdf | |
| MC74AC138MG | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOEIAJ | MC74AC138MG.pdf |