| Manufacturer Part Number: | IRKH26/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH26/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH26/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH26/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH26/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH26/14A is new and unused, you can buy IRKH26/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH26/14A.
| BZX84B18-HE3-18 | Zener Diode 18V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B18-HE3-18.pdf | |
| ICS854057AGLF | Clock Multiplexer IC 2GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ICS854057AGLF.pdf | |
| 8N3SV75AC-0162CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0162CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-0153CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0153CDI8.pdf | |
| LTC2636CDE-HMI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636CDE-HMI10#TRPBF.pdf | |
| AD7303BR-REEL7 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | AD7303BR-REEL7.pdf | |
| LCMXO2280E-3T100C | IC FPGA 73 I/O 100TQFP | LCMXO2280E-3T100C.pdf | |
| MAX4475AUA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4475AUA+T.pdf | |
| OPA704NA/250G4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA704NA/250G4.pdf | |
| DM74ALS5245WMX | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | DM74ALS5245WMX.pdf | |
| CY7C4231-15JXC | IC SYNC FIFO MEM 2KX9 32-PLCC | CY7C4231-15JXC.pdf | |
| NC7WZU04P6X | Inverter IC 2 Channel SC-70-6 | NC7WZU04P6X.pdf | |
| SN74ALS151NSR | Multiplexer 1 x 8:1 16-SO | SN74ALS151NSR.pdf | |
| R1LV0108ESF-5SR#B0 | IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP | R1LV0108ESF-5SR#B0.pdf | |
| MIC4429CN | IC DRIVER MOSFET 6A LO SIDE 8DIP | MIC4429CN.pdf |