| Manufacturer Part Number: | IRKH26/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH26/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH26/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH26/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH26/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH26/16A is new and unused, you can buy IRKH26/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH26/16A.
| VUO84-16NO7 | DIODE BRIDGE 1600V 90A | VUO84-16NO7.pdf | |
| 1N5420US | Diode Standard 600V 3A Surface Mount D-5B | 1N5420US.pdf | |
| APT30GT60BRG | IGBT NPT 600V 64A 250W Through Hole TO-247 [B] | APT30GT60BRG.pdf | |
| CY23FP12OXIT | IC CLK ZDB 12OUT 200MHZ 28SSOP | CY23FP12OXIT.pdf | |
| ATMEGA168V-10AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA168V-10AUR.pdf | |
| PIC16F631T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F631T-I/ML.pdf | |
| SI3216-C-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216-C-GM.pdf | |
| SN74HC7032NSR | OR Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SO | SN74HC7032NSR.pdf | |
| 74AUP1G58GS,132 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74AUP1G58GS,132.pdf | |
| ISL6620IRZ-T | IC MOSFET DVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6620IRZ-T.pdf | |
| TLE7186FXUMA1 | Motor Driver Power MOSFET Parallel PG-VQFN-48 | TLE7186FXUMA1.pdf | |
| BTS5020-2EKA | IC PWR SW HI-SIDE 2CH DSO14-40 | BTS5020-2EKA.pdf | |
| PT7M6133CLTA3EX | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | PT7M6133CLTA3EX.pdf | |
| S-80926CLNB-G6WT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80926CLNB-G6WT2G.pdf | |
| XC6123F627ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F627ER-G.pdf |