| Manufacturer Part Number: | IRKH27/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH27/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH27/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH27/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH27/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH27/12A is new and unused, you can buy IRKH27/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH27/12A.
| GP15K-E3/73 | DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC | GP15K-E3/73.pdf | |
| MAC15SMG | TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220AB | MAC15SMG.pdf | |
| IRFP250PBF | MOSFET N-CH 200V 30A TO-247AC | IRFP250PBF.pdf | |
| ADS5271IPFP | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5271IPFP.pdf | |
| MCP4361-104E/ML | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-QFN-EP (4x4) | MCP4361-104E/ML.pdf | |
| XC3S400-4FTG256I | IC FPGA 173 I/O 256FTBGA | XC3S400-4FTG256I.pdf | |
| APA450-FG144I | IC FPGA 100 I/O 144FBGA | APA450-FG144I.pdf | |
| ATMEGA168P-20MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA168P-20MUR.pdf | |
| PIC16C62AT-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C62AT-04/SO.pdf | |
| TUSB1105RTZRG4 | 1/1 Transceiver Half USB 2.0 16-QFN-EP (2.6x1.8) | TUSB1105RTZRG4.pdf | |
| MC10H116FNR2 | 0/3 Receiver 20-PLCC (9x9) | MC10H116FNR2.pdf | |
| 74AUP2G86GD,125 | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74AUP2G86GD,125.pdf | |
| 74HCT04PW,118 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74HCT04PW,118.pdf | |
| 100ELT22M | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | 100ELT22M.pdf | |
| MT29F2G08AABWP-ET | IC FLASH 2GBIT 48TSOP | MT29F2G08AABWP-ET.pdf |