| Manufacturer Part Number: | IRKH41/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH41/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH41/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH41/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH41/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH41/04A is new and unused, you can buy IRKH41/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH41/04A.
| MMBZ5254ELT1 | Zener Diode 27V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5254ELT1.pdf | |
| VS-ST730C14L1L | SCR 1400V 2000A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | VS-ST730C14L1L.pdf | |
| BT258U-600R,127 | SCR 600V 8A Sensitive Gate Through Hole I-Pak | BT258U-600R,127.pdf | |
| MCO150-12IO1 | SCR Module 1200V 234A Single Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MCO150-12IO1.pdf | |
| 2N4403T93 | TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 | 2N4403T93.pdf | |
| IXSK30N60CD1 | IGBT 600V 55A 200W Through Hole TO-264AA(IXSK) | IXSK30N60CD1.pdf | |
| 8N3Q001KG-0018CDI | Clock Oscillator IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0018CDI.pdf | |
| XC9536XV-7CS48C | IC CPLD 36MC 7.5NS 48CSP | XC9536XV-7CS48C.pdf | |
| TMS320C54V90AGGU | IC EMBED V.90 MODEM DSP 144-BGA | TMS320C54V90AGGU.pdf | |
| A54SX16A-PQG208A | IC FPGA 175 I/O 208QFP | A54SX16A-PQG208A.pdf | |
| PIC18LF1320-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18LF1320-I/ML.pdf | |
| MKL05Z16VFM4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MKL05Z16VFM4.pdf | |
| N79E822ARG | 8051 N79 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | N79E822ARG.pdf | |
| PCA9536D,118 | I/O Expander 4 I²C, SMBus 400kHz 8-SO | PCA9536D,118.pdf | |
| OP07EP | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | OP07EP.pdf |