| Manufacturer Part Number: | IRKH41/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH41/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH41/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH41/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH41/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH41/06A is new and unused, you can buy IRKH41/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH41/06A.
| STTH1202D | DIODE GEN PURP 200V 12A TO220AC | STTH1202D.pdf | |
| 30BQ060 | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount SMC | 30BQ060.pdf | |
| 1N4934GP | Diode Standard 100V 1A Through Hole DO-41 | 1N4934GP.pdf | |
| CZRA5953B-G | Zener Diode 150V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA5953B-G.pdf | |
| SD2904 | RF Mosfet N-Channel 28V 50mA 400MHz 11.5dB 30W M113 | SD2904.pdf | |
| ICS950410AFLF | IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 48SSOP | ICS950410AFLF.pdf | |
| 8N4QV01KG-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz, 156.25MHz, 128.78788MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0035CDI.pdf | |
| ADS830EG4 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 20-SSOP/QSOP | ADS830EG4.pdf | |
| X9428WV14IT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9428WV14IT1.pdf | |
| NCS20032DTBR2G | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSOP | NCS20032DTBR2G.pdf | |
| BR93L66RFJ-WE2 | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOP-J | BR93L66RFJ-WE2.pdf | |
| SST39SF010A-55-4I-NHE | IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC | SST39SF010A-55-4I-NHE.pdf | |
| MT48V4M32LFB5-10:G | IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 90VFBGA | MT48V4M32LFB5-10:G.pdf | |
| LNK302DN-TL | Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 66kHz SO-8C | LNK302DN-TL.pdf | |
| AL1697-20CS7-13 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Triac Dimming 2A 7-SO | AL1697-20CS7-13.pdf |