| Manufacturer Part Number: | IRKH41/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH41/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH41/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH41/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH41/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH41/08A is new and unused, you can buy IRKH41/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH41/08A.
| MA6X12300L | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SOT-23-6 | MA6X12300L.pdf | |
| MBRF12035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 60A Chassis Mount TO-244AB | MBRF12035.pdf | |
| 10ETF10S | Diode Standard 1000V (1kV) 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | 10ETF10S.pdf | |
| TN5335N8-G | MOSFET N-CH 350V 0.23A SOT89-3 | TN5335N8-G.pdf | |
| 8N3QV01FG-1033CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1033CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0093CDI8.pdf | |
| MKV31F256VLL12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis KV Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MKV31F256VLL12.pdf | |
| W681310SG | PCM Interface 8 b PCM Audio Interface 20-SOP | W681310SG.pdf | |
| MAX14770EGUA+T | 1/1 Transceiver Half Multiprotocol 8-uMAX | MAX14770EGUA+T.pdf | |
| TS4984EIJT | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 15-FlipChip | TS4984EIJT.pdf | |
| SN74LVC257APWE4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74LVC257APWE4.pdf | |
| S25FL132K0XBHIS23 | IC FLASH 32MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL132K0XBHIS23.pdf | |
| W947D2HBJX5I TR | 128M MDDR X32 200MHZ IND | W947D2HBJX5I TR.pdf | |
| SP705CU-L | Supervisor 1 Channel 8-MSOP | SP705CU-L.pdf | |
| MAX6385XS20D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS20D3-T.pdf |