| Manufacturer Part Number: | IRKH42/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH42/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH42/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH42/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH42/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH42/06A is new and unused, you can buy IRKH42/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH42/06A.
| STPS30170CW | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 15A Through Hole, Radial TO-247-3 | STPS30170CW.pdf | |
| BZX84-C5V6/LF1VL | Zener Diode 5.6V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C5V6/LF1VL.pdf | |
| IPI70N10S312AKSA1 | MOSFET N-CH 100V 70A TO262-3 | IPI70N10S312AKSA1.pdf | |
| IXXH30N60B3D1 | IGBT PT 600V 60A 270W Through Hole TO-247 (IXXH) | IXXH30N60B3D1.pdf | |
| 8N3QV01FG-0083CDI8 | VCXO IC 160MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0083CDI8.pdf | |
| STM32F103C4T6A | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM32F103C4T6A.pdf | |
| ZGP323LEP4004G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LEP4004G.pdf | |
| DG538ADN-T1 | IC AMP/VIDEO/MUX LP 4/8CH 28PLCC | DG538ADN-T1.pdf | |
| ISL35111DRZ-T7 | Ethernet Interface 16-QFN (3x3) | ISL35111DRZ-T7.pdf | |
| SI32919-A-GS | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 16-SOIC | SI32919-A-GS.pdf | |
| MAX1578ETG+ | LCD Display PMIC 24-TQFN (4x4) | MAX1578ETG+.pdf | |
| ADM1086AKSZ-REEL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-6 | ADM1086AKSZ-REEL7.pdf | |
| UC3845DR2 | Boost, Flyback Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | UC3845DR2.pdf | |
| ADG613SRUZ-EP | 5V QUAD SPST, NO/NC WITH 1PC QIN | ADG613SRUZ-EP.pdf |