| Manufacturer Part Number: | IRKH56/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH56/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH56/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH56/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH56/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH56/06A is new and unused, you can buy IRKH56/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH56/06A.
| S8006L | SCR 800V 6A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S8006L.pdf | |
| TAS3308PZT | IC DIGITAL AUDIO PROC 100-TQFP | TAS3308PZT.pdf | |
| 5AGXMA1D4F31I5N | IC FPGA 416 I/O 896FBGA | 5AGXMA1D4F31I5N.pdf | |
| ATMEGA8535-16PC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP | ATMEGA8535-16PC.pdf | |
| LM3S5651-IQC80-C1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5651-IQC80-C1.pdf | |
| MPC8245ARVV400D | PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 352-TBGA (35x35) | MPC8245ARVV400D.pdf | |
| 79RC32H434-266BCGI | MIPS32 Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 266MHz 256-CABGA (17x17) | 79RC32H434-266BCGI.pdf | |
| ADG791ABCPZ-REEL | 4 Circuit IC Switch 2:1 4 Ohm 24-LFCSP-VQ (4x4) | ADG791ABCPZ-REEL.pdf | |
| 74LVC2G07GV-Q100H | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output SOT-457 | 74LVC2G07GV-Q100H.pdf | |
| SN74HCT374DWRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74HCT374DWRG4.pdf | |
| IS42VM16320D-6BLI-TR | IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA | IS42VM16320D-6BLI-TR.pdf | |
| MCP73833-CNI/UN | IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10MSOP | MCP73833-CNI/UN.pdf | |
| TPS2101DBVT | OR Controller Source Selector Switch N and P-Channel 2:1 SOT-23-5 | TPS2101DBVT.pdf | |
| LTC2953IDD-1#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 12-DFN (3x3) | LTC2953IDD-1#TRPBF.pdf | |
| MAX6307UK39D4-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MAX6307UK39D4-T.pdf |