| Manufacturer Part Number: | IRKH56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH56/08A is new and unused, you can buy IRKH56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH56/08A.
| VSKJ250-16 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1600V (1.6kV) 250A Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKJ250-16.pdf | |
| RGP02-16E-E3/53 | DIODE 0.5A 1600V 300NS DO-204AL | RGP02-16E-E3/53.pdf | |
| MCR12LNG | SCR 800V 12A Standard Recovery Through Hole TO-220AB | MCR12LNG.pdf | |
| M505035 | SCR Module 1200V 50A (DC) Bridge, Single Phase - All SCRs Chassis Mount Module | M505035.pdf | |
| JAN2N2905AL | TRANS PNP 60V 0.6A TO5 | JAN2N2905AL.pdf | |
| 8N3SV76AC-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0147CDI8.pdf | |
| EPM7064QC100-7 | IC CPLD 64MC 7.5NS 100QFP | EPM7064QC100-7.pdf | |
| LCMXO2-7000HE-5BG332I | IC FPGA 278 I/O 332CABGA | LCMXO2-7000HE-5BG332I.pdf | |
| MSP430F4794IPZR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F4794IPZR.pdf | |
| ATXMEGA32D4-AN | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA32D4-AN.pdf | |
| TS507ILT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TS507ILT.pdf | |
| 74LVT162240ADGG,51 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVT162240ADGG,51.pdf | |
| 24C00T/OT | IC EEPROM 128BIT 400KHZ SOT23-5 | 24C00T/OT.pdf | |
| PCF8532U/2DA/1,026 | IC LCD DRIVER UNIV UNCASED | PCF8532U/2DA/1,026.pdf | |
| ILC7082AIM545X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 150mA SOT-23-5 | ILC7082AIM545X.pdf |