| Manufacturer Part Number: | IRKH57/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH57/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH57/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH57/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH57/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH57/04A is new and unused, you can buy IRKH57/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH57/04A.
| VS-12TQ040STRRHM3 | Diode Schottky 40V 15A Surface Mount D2PAK | VS-12TQ040STRRHM3.pdf | |
| DTV32B-E3/45 | Diode Standard 1500V (1.5kV) 10A Surface Mount TO-263AB | DTV32B-E3/45.pdf | |
| PI6C557-06LE | IC CLOCK GENERATOR 20-TSSOP | PI6C557-06LE.pdf | |
| NB3V1102CDTR2G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 250MHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | NB3V1102CDTR2G.pdf | |
| R5F104LDALA#U0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-FLGA (5x5) | R5F104LDALA#U0.pdf | |
| FPD95220DSCG/NOPB | IC DRIVER LTPS DOT INV 320CH | FPD95220DSCG/NOPB.pdf | |
| LT1356CN#PBF | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LT1356CN#PBF.pdf | |
| ADA4895-2ARMZ-RL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | ADA4895-2ARMZ-RL.pdf | |
| 72V36110L10PF8 | IC FIFO SYNC 131KX36 10NS 128QFP | 72V36110L10PF8.pdf | |
| AT24C02D-MAHM-T | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8MINIMAP | AT24C02D-MAHM-T.pdf | |
| EDFP164A3PB-GD-F-D | LPDDR3 192MX128 PLASTIC GREEN VF | EDFP164A3PB-GD-F-D.pdf | |
| XC6123F744ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F744ER-G.pdf |