| Manufacturer Part Number: | IRKH57/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH57/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH57/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH57/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH57/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH57/06A is new and unused, you can buy IRKH57/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH57/06A.
| 20CTQ035STRL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 20CTQ035STRL.pdf | |
| 1PMT5938A/TR13 | Zener Diode 36V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5938A/TR13.pdf | |
| IXTP02N50D | MOSFET N-CH 500V 0.2A TO-220 | IXTP02N50D.pdf | |
| CM600DY-24S | IGBT Module Half Bridge 1200V 600A 4050W Chassis Mount Module | CM600DY-24S.pdf | |
| X9C102SIT1 | Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9C102SIT1.pdf | |
| 5SGXMA4H1F35C2LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA4H1F35C2LN.pdf | |
| SPC56AP60L3BEABY | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC56AP60L3BEABY.pdf | |
| SN74AHCT540DW | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT540DW.pdf | |
| S29AL016J70FFI013 | IC FLASH MEM 16MBIT 64BGA | S29AL016J70FFI013.pdf | |
| XC6124A342MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A342MR-G.pdf | |
| LT8580EMS8E#TRPBF | Boost, Cuk, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.2V 1 Output 1.2A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT8580EMS8E#TRPBF.pdf | |
| LT1963AET-1.8#06PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A TO-220-5 Flow 6 | LT1963AET-1.8#06PBF.pdf | |
| L4925 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 5-PENTAWATT | L4925.pdf |