| Manufacturer Part Number: | IRKH57/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH57/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH57/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH57/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH57/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH57/08A is new and unused, you can buy IRKH57/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH57/08A.
| GBPC5006-BP | BRIDGE RECT 50A 600V GBPC | GBPC5006-BP.pdf | |
| BAT46WQ-7-F | DIODE SCHOTTKY 100V SOD123 | BAT46WQ-7-F.pdf | |
| CD214B-F2100 | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA | CD214B-F2100.pdf | |
| BCX17LT1G | TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 | BCX17LT1G.pdf | |
| PZT3906,115 | TRANS PNP 40V 0.1A SOT-223 | PZT3906,115.pdf | |
| AON6508 | MOSFET N-CH 30V 29A 8DFN | AON6508.pdf | |
| 8N4Q001LG-1111CDI8 | Clock Oscillator IC 500MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1111CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0069CDI | Clock Oscillator IC 250MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0069CDI.pdf | |
| MB95F634HWQN-G-SNE1 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95630H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MB95F634HWQN-G-SNE1.pdf | |
| MB9BF312RPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B310R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB9BF312RPMC-G-JNE2.pdf | |
| MPC880CVR133 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) | MPC880CVR133.pdf | |
| LMH6570MAX | IC VIDEO MULTIPLEXER SPST 8SOIC | LMH6570MAX.pdf | |
| CY7C0831AV-167AXC | IC SRAM 2MBIT 167MHZ 120TQFP | CY7C0831AV-167AXC.pdf | |
| VIPER06HN | Converter Offline Buck, Flyback Topology 115kHz 7-DIP | VIPER06HN.pdf | |
| AUIRS2118STR | IC DRIVER HIGH SIDE SGL 8SOIC | AUIRS2118STR.pdf |