| Manufacturer Part Number: | IRKH71/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH71/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH71/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH71/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH71/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH71/04A is new and unused, you can buy IRKH71/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH71/04A.
| 16CTU04 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 8A Through Hole TO-220-3 | 16CTU04.pdf | |
| SML4729AHE3/5A | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4729AHE3/5A.pdf | |
| CS2000P-CZZR | IC CLK GEN/MULT OTP 10-MSOP | CS2000P-CZZR.pdf | |
| AD7247JNZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP | AD7247JNZ.pdf | |
| ADM3486EARZ-REEL7 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ADM3486EARZ-REEL7.pdf | |
| 24AA128T-I/MS | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8MSOP | 24AA128T-I/MS.pdf | |
| CY7C109B-15ZC | IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP | CY7C109B-15ZC.pdf | |
| UCC2813N-4 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-PDIP | UCC2813N-4.pdf | |
| ACT8847QM502-T | Handheld/Mobile Devices PMIC 48-TQFN (6x6) | ACT8847QM502-T.pdf | |
| TPS51163DRCT | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-VSON (3x3) | TPS51163DRCT.pdf | |
| LM5010MHX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM5010MHX/NOPB.pdf | |
| LM2587S-12 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2587S-12.pdf | |
| NCV4269D2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 14-SOIC | NCV4269D2G.pdf | |
| NCV8506D2TADJG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 400mA D2PAK-7 | NCV8506D2TADJG.pdf |