| Manufacturer Part Number: | IRKH71/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH71/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH71/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH71/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH71/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH71/06A is new and unused, you can buy IRKH71/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH71/06A.
| VS-8EWS08S-M3 | DIODE GEN PURP 800V 8A TO252AA | VS-8EWS08S-M3.pdf | |
| MSG105 | Diode Schottky 50V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | MSG105.pdf | |
| R9G20212CSOO | Diode Standard 200V 1200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G20212CSOO.pdf | |
| MAZS024G0L | Zener Diode 2.4V 150mW ±7% Surface Mount SSMini2-F4 | MAZS024G0L.pdf | |
| CDLL4372 | Zener Diode 3V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL4372.pdf | |
| IRGP4750D-EPBF | IGBT 650V 70A 273W Through Hole TO-247AD | IRGP4750D-EPBF.pdf | |
| ICS409MLF | IC PC PERIPHERAL CLOCK 8-SOIC | ICS409MLF.pdf | |
| CS5523-ASZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-SSOP | CS5523-ASZ.pdf | |
| MAX5822LEUA+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-uMAX | MAX5822LEUA+T.pdf | |
| PIC16C67T-10/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C67T-10/PT.pdf | |
| M2S010TS-1VFG256 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 256-FPBGA (17x17) | M2S010TS-1VFG256.pdf | |
| ONET1101LRGET | Laser Driver IC 11.3Gbps 1 Channel 2.97 V ~ 3.63 V 24-VQFN (4x4) | ONET1101LRGET.pdf | |
| SLA7081MPR | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 23-ZIP | SLA7081MPR.pdf | |
| S-13R1F35-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SNT-4A | S-13R1F35-I4T1U3.pdf |