| Manufacturer Part Number: | IRKH72/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH72/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH72/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH72/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH72/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH72/06A is new and unused, you can buy IRKH72/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH72/06A.
| JANTXV1N3671A | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) | JANTXV1N3671A.pdf | |
| 1N2845B | Zener Diode 180V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2845B.pdf | |
| DS1100M-50 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 50ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1100M-50.pdf | |
| AD7175-8BCPZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 40-LFCSP-WQ (6x6) | AD7175-8BCPZ.pdf | |
| ZGP323LSH2008G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LSH2008G.pdf | |
| MAX4713EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 16-PDIP | MAX4713EPE.pdf | |
| MCP2562T-E/SN | 1/1 Transceiver CAN 8-SOIC | MCP2562T-E/SN.pdf | |
| MC33889DWR2 | Automotive Interface 28-SOIC W | MC33889DWR2.pdf | |
| BUF16820AIDAPR | IC GAMMA VOLT GEN 14CH 32HTSSOP | BUF16820AIDAPR.pdf | |
| IRSM005-301MH | IC GATE DRIVER 100V QFN | IRSM005-301MH.pdf | |
| MAX5003CSE+T | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO | MAX5003CSE+T.pdf | |
| LT1529CQ-3.3#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A 5-DDPAK | LT1529CQ-3.3#PBF.pdf |