| Manufacturer Part Number: | IRKH91/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH91/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH91/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH91/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH91/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH91/06A is new and unused, you can buy IRKH91/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH91/06A.
| VS-20ETS08STRL-M3 | Diode Standard 800V 20A Surface Mount TO-263 (D2Pak) | VS-20ETS08STRL-M3.pdf | |
| MMSZ5242C-G3-18 | Zener Diode 12V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5242C-G3-18.pdf | |
| 3EZ11D5/TR12 | Zener Diode 11V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ11D5/TR12.pdf | |
| JAN1N4618D-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4618D-1.pdf | |
| T9G0121003DH | SCR Module 1200V 1590A Single Chassis Mount TO-200 Variation | T9G0121003DH.pdf | |
| ZXMHC6A07N8TC | MOSFET 2N/2P-CH 60V 8-SOIC | ZXMHC6A07N8TC.pdf | |
| DS1267S-050+ | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 16-SOIC | DS1267S-050+.pdf | |
| LTC2865CDE#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 12-DFN (4x3) | LTC2865CDE#PBF.pdf | |
| PCA82C250T/N4,115 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | PCA82C250T/N4,115.pdf | |
| AD8566ARMZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8566ARMZ-REEL.pdf | |
| CD74ACT373EE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | CD74ACT373EE4.pdf | |
| S25FL132K0XNFIQ13 | IC FLASH 32MBIT | S25FL132K0XNFIQ13.pdf | |
| PC28F128P33BF60A | IC FLASH 128MBIT 60NS TBGA | PC28F128P33BF60A.pdf | |
| IDT71P71804S167BQ8 | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P71804S167BQ8.pdf | |
| IR7304SPBF | IC MOSFET IGBT 20V | IR7304SPBF.pdf |