| Manufacturer Part Number: | IRKH91/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKH91/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKH91/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKH91/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKH91/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKH91/08A is new and unused, you can buy IRKH91/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKH91/08A.
| BCR169SH6327XTSA1 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 | BCR169SH6327XTSA1.pdf | |
| SI4931DY-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 12V 6.7A 8-SOIC | SI4931DY-T1-E3.pdf | |
| AFT21S220W02GSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.2A 2.14GHz 19.1dB 50W NI-780GS-2 | AFT21S220W02GSR3.pdf | |
| AD7572LNZ12 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-PDIP | AD7572LNZ12.pdf | |
| M1AGLE3000V5-FG896I | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | M1AGLE3000V5-FG896I.pdf | |
| XC5202-6PC84C | IC FPGA 65 I/O 84PLCC | XC5202-6PC84C.pdf | |
| MB91F362APVSR-G | FR50 RISC FR MB91360G Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 208-QFP (28x28) | MB91F362APVSR-G.pdf | |
| 5V5201DCGI8 | 1/1 Transceiver Half LVDS 8-SOIC | 5V5201DCGI8.pdf | |
| LM4982TLX/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 16-DSBGA | LM4982TLX/NOPB.pdf | |
| LMC7101AIM5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMC7101AIM5.pdf | |
| FT93C46A-USR-B | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP | FT93C46A-USR-B.pdf | |
| XC6122D436ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D436ER-G.pdf |