| Manufacturer Part Number: | IRKJ56/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKJ56/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKJ56/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKJ56/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKJ56/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKJ56/06A is new and unused, you can buy IRKJ56/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKJ56/06A.
| BR2510-G | BRIDGE DIODE 25A 1000V BR | BR2510-G.pdf | |
| DLA40IM800PC | Diode Standard 800V 40A Surface Mount TO-263 (D²Pak) | DLA40IM800PC.pdf | |
| 87001BG-01LF | Clock Divider, Multiplexer IC 250MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 87001BG-01LF.pdf | |
| MAX122BCAG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SSOP | MAX122BCAG+.pdf | |
| C8051F509-IM | 8051 C8051F50x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-QFN (6x6) | C8051F509-IM.pdf | |
| MAX3311EUB+ | 1/1 Transceiver Full RS232 10-uMAX | MAX3311EUB+.pdf | |
| TLV2252IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2252IDR.pdf | |
| TLC2254AIDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2254AIDRG4.pdf | |
| LMC6042IM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6042IM.pdf | |
| 74LV14PW/AUJ | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74LV14PW/AUJ.pdf | |
| IS45S16800F-7BLA2 | IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA | IS45S16800F-7BLA2.pdf | |
| LT1977EFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT1977EFE#TRPBF.pdf | |
| LDFMPUR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 12 V 500mA 6-DFN (3x3) | LDFMPUR.pdf | |
| MIC2214-MPYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2214-MPYML-TR.pdf |