| Manufacturer Part Number: | IRKJ56/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 800V 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKJ56/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKJ56/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKJ56/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKJ56/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKJ56/08A is new and unused, you can buy IRKJ56/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKJ56/08A.
| CDLL3018B | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL3018B.pdf | |
| 8N3Q001KG-0004CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 625MHz, 161.1328MHz, 167.3365MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0004CDI8.pdf | |
| AD5640CRMZ-2 | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5640CRMZ-2.pdf | |
| AD9136BCPAZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 88-LFCSP-VQ (12x12) | AD9136BCPAZ.pdf | |
| PIC16C67T-04E/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C67T-04E/PQ.pdf | |
| USB3318-CP-TR | Transceiver USB 2.0 24-QFN (4x4) | USB3318-CP-TR.pdf | |
| 74LVC1G79GW,125 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP | 74LVC1G79GW,125.pdf | |
| SN74LVC04ADE4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74LVC04ADE4.pdf | |
| 74AHCT259PW,112 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-TSSOP | 74AHCT259PW,112.pdf | |
| 74LVC138ADB,118 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SSOP | 74LVC138ADB,118.pdf | |
| RM24C128A-BSNC-B | IC SERIAL CBRAM 128KB 8SOIC | RM24C128A-BSNC-B.pdf | |
| S34ML01G204TFI013 | IC FLASH 1GBIT 25NS 48TSOP | S34ML01G204TFI013.pdf | |
| XC6121A538ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A538ER-G.pdf | |
| X5163V14-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5163V14-2.7A.pdf | |
| RT5710AHGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 6-WDFN Exposed Pad | RT5710AHGQW.pdf |