| Manufacturer Part Number: | IRKJ91/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKJ91/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKJ91/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 600V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKJ91/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKJ91/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKJ91/06A is new and unused, you can buy IRKJ91/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKJ91/06A.
| SK54B-LTP | DIODE RECT SCHTKY 40V 5A SMB | SK54B-LTP.pdf | |
| BZD27C3V9P-M-18 | Zener Diode 3.9V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C3V9P-M-18.pdf | |
| IRAMT20TP60A | Power Driver Module Module | IRAMT20TP60A.pdf | |
| A54SX32A-FFG256 | IC FPGA 203 I/O 256FBGA | A54SX32A-FFG256.pdf | |
| PIC16LC54A-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16LC54A-04I/SS.pdf | |
| PIC16CE623T-20E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16CE623T-20E/SO.pdf | |
| LM3S300-EGZ25-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S300-EGZ25-C2.pdf | |
| LT6108AIMS8-1#PBF | Amplifier, Comparator, Reference IC Current Sensing, Power Management 8-MSOP | LT6108AIMS8-1#PBF.pdf | |
| MAX6753KA46+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-8 | MAX6753KA46+T.pdf | |
| MAX6760TAAAD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 8-TDFN-EP (3x3) | MAX6760TAAAD3+T.pdf | |
| UCC3813PW-3 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | UCC3813PW-3.pdf | |
| LTC3499EDD#PBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 750mA (Switch) 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3499EDD#PBF.pdf |