| Manufacturer Part Number: | IRKJ91/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 800V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKJ91/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKJ91/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 800V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3) | |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKJ91/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKJ91/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKJ91/08A is new and unused, you can buy IRKJ91/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKJ91/08A.
| BUK9M85-60EX | MOSFET N-CH 60V 12.8A LFPAK | BUK9M85-60EX.pdf | |
| NVMFS5C430NLWFT1G | MOSFET N-CH 40V 200A SO8FL | NVMFS5C430NLWFT1G.pdf | |
| FMG1G75US60H | IGBT Module Single 600V 75A 310W Chassis Mount 7PM-GA | FMG1G75US60H.pdf | |
| 8N3QV01FG-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0002CDI.pdf | |
| XC2C128-7TQ144I | IC CPLD 128MC 7NS 144QFP | XC2C128-7TQ144I.pdf | |
| EPM7128STC100-7F | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP | EPM7128STC100-7F.pdf | |
| EP3C25F256C8N | IC FPGA 156 I/O 256FBGA | EP3C25F256C8N.pdf | |
| PIC32MX775F256LT-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX775F256LT-80V/BG.pdf | |
| PIC32MX775F512H-80V/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX775F512H-80V/MR.pdf | |
| M2S150TS-FCG1152 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 150K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 1152-FCBGA (35x35) | M2S150TS-FCG1152.pdf | |
| ADV212BBCZRL-150 | Video, JPEG2000 Interface 16 b 144-CSPBGA (13x13) | ADV212BBCZRL-150.pdf | |
| SN74AHCT240PWE4 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHCT240PWE4.pdf | |
| CD74HC20M | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | CD74HC20M.pdf | |
| FDMF6704A | MODULE DRMOS XS 40-MLP | FDMF6704A.pdf | |
| LTC1726IS8-2.5#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-SOIC | LTC1726IS8-2.5#TRPBF.pdf |