| Manufacturer Part Number: | IRKL105/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 235A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL105/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL105/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL105/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL105/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL105/04A is new and unused, you can buy IRKL105/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL105/04A.
| RB068L-60DDTE25 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDS | RB068L-60DDTE25.pdf | |
| BF723,115 | TRANS PNP 250V 0.1A SOT223 | BF723,115.pdf | |
| IRG4BC30FD1 | IGBT 600V 31A 100W Through Hole TO-220AB | IRG4BC30FD1.pdf | |
| SI5338N-A-GM | IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN | SI5338N-A-GM.pdf | |
| DS1806S-100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 6 Circuit 64 Taps Serial Interface 20-SOIC W | DS1806S-100.pdf | |
| XC4005E-2PQ160I | IC FPGA 112 I/O 160QFP | XC4005E-2PQ160I.pdf | |
| PIC32MX664F128L-I/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX664F128L-I/BG.pdf | |
| MB90022PF-GS-437E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-437E1.pdf | |
| Z8F1601VN020SC | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH | Z8F1601VN020SC.pdf | |
| R5F2L36CMDFP#30 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L36CMDFP#30.pdf | |
| SN74HC393NSRE4 | IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14SO | SN74HC393NSRE4.pdf | |
| SN74HC574DBRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | SN74HC574DBRE4.pdf | |
| 70261L35PF | IC SRAM 256KBIT 35NS 100TQFP | 70261L35PF.pdf | |
| S-80125ANPF-JCKTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80125ANPF-JCKTFU.pdf | |
| MAX16055EAUB+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel 10-uMAX | MAX16055EAUB+T.pdf |