| Manufacturer Part Number: | IRKL105/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 235A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL105/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL105/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL105/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL105/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL105/08A is new and unused, you can buy IRKL105/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL105/08A.
| 110MT100KB | RECT BRIDGE 1000V 110A MTK | 110MT100KB.pdf | |
| SDM40E20LS-7 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 20V 400mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | SDM40E20LS-7.pdf | |
| NRVTSA4100T3G | DIODE SCHOTTKY 4A 100V SMA-2 | NRVTSA4100T3G.pdf | |
| SMAZ5928B-E3/61 | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5928B-E3/61.pdf | |
| 2N5686G | TRANS NPN 80V 50A TO3 | 2N5686G.pdf | |
| 8N3SV75LC-0099CDI8 | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0099CDI8.pdf | |
| LTC2122IUK#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2122IUK#PBF.pdf | |
| LCMXO640E-4TN100C | IC FPGA 74 I/O 100TQFP | LCMXO640E-4TN100C.pdf | |
| XLF208-256-FB236-I10 | XCore XLF Microcontroller IC 32-Bit 8-Core 1000MIPS 1MB (1M x 8) FLASH 236-FBGA (10x10) | XLF208-256-FB236-I10.pdf | |
| R5F213G6CNNP#V0 | R8C R8C/3x/3GC Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F213G6CNNP#V0.pdf | |
| LT1999IMS8-10F#PBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LT1999IMS8-10F#PBF.pdf | |
| NLV74VHC125DTR2G | IC BUS INTERFACE CMOS 14TSSOP | NLV74VHC125DTR2G.pdf | |
| S29GL256S10DHSS20 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 64BGA | S29GL256S10DHSS20.pdf | |
| LT1170HVCT#PBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.244V 1 Output 5A (Switch) TO-220-5 Formed Leads | LT1170HVCT#PBF.pdf | |
| LT1074HVIT#06PBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 2.5V 1 Output 5.5A (Switch) TO-220-5 | LT1074HVIT#06PBF.pdf |