| Manufacturer Part Number: | IRKL26/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL26/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL26/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL26/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL26/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL26/04A is new and unused, you can buy IRKL26/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL26/04A.
| GHXS020A060S-D1 | MOD SBD BRIDGE 600V 20A SOT227 | GHXS020A060S-D1.pdf | |
| RBR1L30ATE25 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDS | RBR1L30ATE25.pdf | |
| HSMS-2852-TR2G | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 2V SOT-23-3 | HSMS-2852-TR2G.pdf | |
| ACS402-5SB4 | TRIAC SENS GATE 500V 0.2A 20DIP | ACS402-5SB4.pdf | |
| UP0121400L | TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 | UP0121400L.pdf | |
| RN1110,LF(CT | TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM | RN1110,LF(CT.pdf | |
| PTFA082201E V1 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.95A 894MHz 18dB 220W H-36260-2 | PTFA082201E V1.pdf | |
| MAX1280BEUP+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1280BEUP+T.pdf | |
| 93C56A-I/ST | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP | 93C56A-I/ST.pdf | |
| AS1104-T | LED Driver IC 4 Output Linear Analog, PWM Dimming 40mA 8-MSOP | AS1104-T.pdf | |
| MAX6837VXSD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6837VXSD3+T.pdf | |
| MAX8969EWL37+T | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.7V 1 Output 700mA 9-WFBGA, WLBGA | MAX8969EWL37+T.pdf |