| Manufacturer Part Number: | IRKL26/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL26/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL26/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL26/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL26/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL26/06A is new and unused, you can buy IRKL26/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL26/06A.
| BAS70-06-7-F | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS70-06-7-F.pdf | |
| JANS1N4627UR-1 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANS1N4627UR-1.pdf | |
| MMBZ5237B-G3-08 | Zener Diode 8.2V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5237B-G3-08.pdf | |
| 1N5257B-G | Zener Diode 33V 500mW Through Hole DO-35 | 1N5257B-G.pdf | |
| DMTH4007LK3-13 | MOSFET BVDSS: 31V 40V TO252 | DMTH4007LK3-13.pdf | |
| XCR3384XL-12TQG144I | IC CPLD 384MC 10.8NS 144QFP | XCR3384XL-12TQG144I.pdf | |
| EPF10K50VFC484-2 | IC FPGA 291 I/O 484FBGA | EPF10K50VFC484-2.pdf | |
| 74HC30N,652 | NAND Gate IC 1 Channel 14-DIP | 74HC30N,652.pdf | |
| MC10EP16VAMNR4G | IC RCVR/DRVR 3.3/5 DIFF ECL 8DFN | MC10EP16VAMNR4G.pdf | |
| XC6121F549ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121F549ER-G.pdf | |
| TL1431CDRE4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.4% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TL1431CDRE4.pdf | |
| TC2185-2.7VCTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5 | TC2185-2.7VCTTR.pdf |