| Manufacturer Part Number: | IRKL26/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL26/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL26/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL26/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL26/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL26/14A is new and unused, you can buy IRKL26/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL26/14A.
| K2200EH70RP2 | Diac/Sidac Thyristor 205 ~ 230V 1A TO-92 | K2200EH70RP2.pdf | |
| UNR222400L | TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 | UNR222400L.pdf | |
| SI3477DV-T1-GE3 | MOSFET P-CH 12V 8A 6-TSOP | SI3477DV-T1-GE3.pdf | |
| M74HC294RM13TR | IC 75MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | M74HC294RM13TR.pdf | |
| ADS1208IPWR | Modulator 16 bit 40k Serial 16-TSSOP | ADS1208IPWR.pdf | |
| XC5210-4PQ160C | IC FPGA 133 I/O 160QFP | XC5210-4PQ160C.pdf | |
| MC74HC4052ADWG | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SOIC | MC74HC4052ADWG.pdf | |
| TLV1391CDBVR | Comparator Differential Open Collector SOT-23-5 | TLV1391CDBVR.pdf | |
| 72V233L6PF | IC FIFO 1024X18 6NS 80QFP | 72V233L6PF.pdf | |
| MIC4425BN | IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP | MIC4425BN.pdf | |
| MC06XS4200BFKR2 | IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN | MC06XS4200BFKR2.pdf | |
| S-80153BNMC-JHET2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80153BNMC-JHET2U.pdf | |
| LTC3115HFE-1#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 1A, 2A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3115HFE-1#TRPBF.pdf | |
| RT9198-36GQW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 300mA 6-WDFN (2x2) | RT9198-36GQW.pdf | |
| MC78M08BT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 500mA TO-220AB | MC78M08BT.pdf |