| Manufacturer Part Number: | IRKL26/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL26/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL26/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL26/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL26/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL26/16A is new and unused, you can buy IRKL26/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL26/16A.
| STF12NK60Z | MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP | STF12NK60Z.pdf | |
| 9DBU0841AKILF | IC BUFFER 8OUTPUT 1.5V 48MLF | 9DBU0841AKILF.pdf | |
| CD74HC4046APWRG4 | IC PLL W/VCO 16-TSSOP | CD74HC4046APWRG4.pdf | |
| LTC2229IUH#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2229IUH#PBF.pdf | |
| DS1803Z-100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-SO | DS1803Z-100.pdf | |
| DAC7631E | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SSOP | DAC7631E.pdf | |
| XC95288-10HQ208C | IC CPLD 288MC 10NS 208HQFP | XC95288-10HQ208C.pdf | |
| ZGP323LEP2832C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LEP2832C.pdf | |
| IDT71V67602S150BG | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA | IDT71V67602S150BG.pdf | |
| BQ24003PWPR | IC BATT CHRGR LITH-ION 20-HTSSOP | BQ24003PWPR.pdf | |
| LT1640ALCN8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-PDIP | LT1640ALCN8#PBF.pdf | |
| IS31BL3506A-TTLS2-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 2.2A (Switch) TSOT-23-6 | IS31BL3506A-TTLS2-TR.pdf | |
| MP62341DH-LF-Z | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62341DH-LF-Z.pdf | |
| AP2127K-1.2TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-23-5 | AP2127K-1.2TRG1.pdf | |
| S-13A1D17-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 1A SOT-89-5 | S-13A1D17-U5T1U3.pdf |