| Manufacturer Part Number: | IRKL27/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 60A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL27/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL27/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL27/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL27/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL27/06A is new and unused, you can buy IRKL27/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL27/06A.
| DSI45-16AR | DIODE GEN 1.6KV 48A ISOPLUS247 | DSI45-16AR.pdf | |
| CMPZ5226B BK | Zener Diode 3.3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5226B BK.pdf | |
| CMDZ5235B BK | Zener Diode 6.8V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5235B BK.pdf | |
| US6X3TR | TRANS NPN 12V 3A TUMT6 | US6X3TR.pdf | |
| UNR221T00L | TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 | UNR221T00L.pdf | |
| FDMS7672AS | MOSFET N-CH 30V SYNCFET POWER56 | FDMS7672AS.pdf | |
| CDCEL913IPWRQ1 | IC 1PLL VCXO CLK SYNTH 14TSSOP | CDCEL913IPWRQ1.pdf | |
| TLV5626CDRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | TLV5626CDRG4.pdf | |
| A3P600L-FG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P600L-FG144I.pdf | |
| MSP430F2131IPW | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 20-TSSOP | MSP430F2131IPW.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC710AT-I/PF | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | DSPIC33FJ64MC710AT-I/PF.pdf | |
| NCV7340D13R2G | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | NCV7340D13R2G.pdf | |
| MAX3223ECTP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TQFN-EP (5x5) | MAX3223ECTP+T.pdf | |
| TS1851AIDT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS1851AIDT.pdf | |
| MAX3746HETE#TG16 | Limiting Amplifier IC Ethernet 16-TQFN (3x3) | MAX3746HETE#TG16.pdf |