| Manufacturer Part Number: | IRKL41/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL41/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL41/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL41/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL41/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL41/04A is new and unused, you can buy IRKL41/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL41/04A.
| JAN1N3043B-1 | Zener Diode 91V 1W ±5% Through Hole DO-41 | JAN1N3043B-1.pdf | |
| QS5U26TR | MOSFET P-CH 20V 1.5A TSMT5 | QS5U26TR.pdf | |
| 8N4SV75KC-0172CDI8 | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0172CDI8.pdf | |
| XC6VHX380T-2FFG1924I | IC FPGA 640 I/O 1924FCBGA | XC6VHX380T-2FFG1924I.pdf | |
| MB95F203KP-G-SH-SNE2 | F²MC-8FX F²MC MB95200H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-SDIP | MB95F203KP-G-SH-SNE2.pdf | |
| PIC16LC716-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC716-04I/SS.pdf | |
| MB90922NASPMC-G-001E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NASPMC-G-001E1.pdf | |
| PIC16C55A/JW | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) EPROM, UV 28-CDIP | PIC16C55A/JW.pdf | |
| ISL43140IRZ-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 65 Ohm 16-QFN (3x3) | ISL43140IRZ-T.pdf | |
| HIN232ECBN-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | HIN232ECBN-T.pdf | |
| UCC5617DWPTR | SCSI Terminator 18 Terminations 28-SOIC | UCC5617DWPTR.pdf | |
| Z85C3010VEG | Interface 44-PLCC | Z85C3010VEG.pdf | |
| AD8065ARZ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8065ARZ.pdf | |
| CD40106BEE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | CD40106BEE4.pdf | |
| 74HC1GU04GV-Q100,1 | Inverter IC 1 Channel 5-TSOP | 74HC1GU04GV-Q100,1.pdf |