| Manufacturer Part Number: | IRKL41/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL41/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL41/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 850A, 890A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL41/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL41/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL41/06A is new and unused, you can buy IRKL41/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL41/06A.
| MURF860 | DIODE GEN PURP 600V 8A ITO220AC | MURF860.pdf | |
| MMSZ4682-HE3-18 | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4682-HE3-18.pdf | |
| CPH5520-TL-E | TRANS NPN/PNP 80V/50V 2A 5CPH | CPH5520-TL-E.pdf | |
| MMBTA06_D87Z | TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 | MMBTA06_D87Z.pdf | |
| ICE65L04F-LVQ100C | IC FPGA 72 I/O 100VQFP | ICE65L04F-LVQ100C.pdf | |
| R5F562T7ADFH#V3 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | R5F562T7ADFH#V3.pdf | |
| DF2667VFQ33 | H8S/2600 H8® H8S/2600 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | DF2667VFQ33.pdf | |
| R2J10213GD-B35FPU0 | IC MCU 16BIT FLASH | R2J10213GD-B35FPU0.pdf | |
| MPC8379VRALG | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8379VRALG.pdf | |
| IH5341IWE | IC VIDEO SW DUAL RF N/O 16-SOIC | IH5341IWE.pdf | |
| 74LV259DB,112 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SSOP | 74LV259DB,112.pdf | |
| NCP304LSQ23T1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | NCP304LSQ23T1.pdf | |
| TPS799285DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 200mA 6-SON (2x2) | TPS799285DRVR.pdf | |
| S-817A55APF-CVSTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 75mA SNT-4A | S-817A55APF-CVSTFG.pdf |